Zdraví

Všeobecné zdravotní doplňky jsou ty výrobky, které můžete běžně najít v obchodech se zdravou výživou či v obchodech s potravinovými doplňky. Když mluvíme o doplňcích všeobecného zdraví, představíme si obvykle vitamíny, minerály a antioxidanty, nebo výrobky na podporu kloubů nebo testosteronové výrobky. Tyto výrobky jsou sloučeniny, které jsou nezbytné pro tělo, aby uvolnilo energii, zlepšilo produkci hormonů, regeneraci a obecně správné fungování organismu. Tyto výrobky se v těle často chovají jako enzymy, to znamená, že pomohou a navodí reakce v těle, které jsou nezbytné pro život.

Vitamíny a minerály

Vitamíny a minerály jsou nejprodávanější zdravotní doplňky. Vitamíny jsou organické sloučeniny, které tělo v malém množství vyžaduje. Tělo si je neumí samo vyrobit, a proto musí být dodány ve stravě. Podílí se na mnoha funkcích uvnitř těla, např. při tvorbě hormonů, antioxidantů a růstu tkání a buněk. Když to vezmeme obecně, tak máme dva typy vitamínů:

Vitamíny rozpustné ve vodě – snadno se rozpouští ve vodě a tělo je rovnou vylučuje ven, pokud nejsou zpracovány, proto je nezbytný jejich denní přísun.

Vitamíny rozpustné v tucích – tělo je vstřebává skrze střevní trakt za pomoci tuků. Mohou se hromadit uvnitř těla, a proto je třeba se vyhnout pravidelným vysokým dávkám.

Pokud nemůžeme zajistit pravidelný přísun vitamínů, pak může nastat deficit, který způsobí nějakou nemoc. Například nedostatek vitamínu C vede ke kurdějím a nedostatek vitamínu D zapříčiní křivici.

Minerály jsou nezbytnou výživou, kterou tělo potřebuje, aby správně fungovalo. Podobně jako vitamíny, vyžaduje tělo i minerály, protože jsou nezbytné v mnoha enzymatických reakcích. Nedostatečné množství minerálů přímo ohrožuje zdraví člověka.

Na sportovce jsou během intenzivního tréninku kladeny vysoké nároky, takže pak mají také vyšší spotřebu vitamínů a minerálů. Jedná se hlavně o ty, které se podílí na energetickém metabolismu, růstu tkání a regenerace, např. vitamíny B, vitamin C, hořčík a zinek. To je důvod, proč si mnozí, kteří jí vyváženou stravu, berou také multivitamíny a minerální doplňky.

Jeden z hlavních požadavků, když si vybíráme multivitamíny a minerální doplňky je kvalita surových přísad, zvláště typy použitých minerálů. Mnoho společností používá minerály založené na oxidech, které jsou levné, ale mají velmi nízkou biologickou dostupnost. Je lepší používat výrobky, které mají minerály v chelátových formách. To jsou minerály, které se vážou na aminokyseliny, aby zvýšily jejich stabilitu, omezí velikost molekuly, což je pro naše tělo lepší. Dále, jestliže je to možné, vyberte raději výrobek, který obsahuje přírodní vitamín E a ne syntetický vitamín E, protože se zjistilo, že je daleko účinnější. Snadno poznáte, která forma byla použita, jestliže je vitamín E na seznamu s D před jeho chemickým jménem, jak jde o přírodní formu. Jestliže je tam uvedeno DL, pak je to syntetická forma.

Antioxidanty

Antioxidanty neutralizují volné radikály. Tyto volné radikály škodí tělu a jsou spojovány s rakovinou, artritidou, kornatěním cév, Alzheimerovou chorobou, cukrovkou a předčasným stárnutím.

Tyto volné radikály také pomáhají při boji s cizími tělesy, jako jsou bakterie, při boji proti různým nemocem, zánětům a procesu zvanému apoptóza. Ačkoliv jsou volné radikály základní pro tyto funkce, je stále důležité omezit tvorbu volných radikálů, abychom dosáhli dlouhověkosti a zdraví. Je důležité porozumět, co to volný radikál je a jak omezit jejich dopad.

Abyste porozuměli volným radikálům, je důležité, abyste nejdříve pochopili základní chemii o atomech a stabilitě iontů. Uvnitř těla jsou různé typy buněk vyrobené z různých sloučenin, které jsou v malé míře tvořeny z atomů. Atom je vyroben z neutronů (bez náboje), protonů (kladně nabitých) a elektronů (záporně nabitých). Atom je obvykle tvořen ze stejného počtu protonů, neutronů a elektronů. Jak je zobrazeno níže (obrázek 8), neutrony a protony jsou umístěny ve středu atomu zvaném jádro a elektrony obíhají kolem.

Atom je stabilní tehdy, když jsou všechny jeho elektrony spárovány a kruhy, které vidíte výše (říkáme jim orbity), jsou plné. Volný radikál se vytvoří, když orbity atomu obsahují nespárované elektrony, například 3 elektrony - jeden pár a jeden přebytečný elektron, to je příčina nestabilního atomu. Protože atomy se snaží být stabilní, odebírá tato nestabilní forma elektrony jiným atomům. Když se toto stane, spustí volné radikály řetězovou reakci, která způsobí poškození buněk. Nechají atom nebo buňku, které ukradnou elektron, nestabilní. A zase tento nově nestabilní atom vytvoří jiný podobný volný radikál a hledá další elektron, který by ukradl a tak je to pořád dokola. Antioxidant je sloučenina, která je schopna půjčit elektron nestabilnímu atomu, ale sám zůstane stabilní. Základní obranou proti volným radikálům jsou tělesné enzymy, které přemění volné radikály na neškodné sloučeniny. Například, sloučenina H2002, která bude přeměněna na neškodný produkt H2O (voda) a 02 (kyslík).

Volné radikály způsobují to, čemu se říká oxidační stres proto jsou vlastně nepřátelé. Během posledních let bylo antioxidantům věnováno mnoho pozornosti a také jejich roli, kterou hrají při boji proti oxidačnímu stresu u sportovců, stárnoucích, lidí se sedavým zaměstnáním a klinicky nemocných.

Protože jsou volné radikály přirozeně katabolické, čím více je volných radikálů omezeno, tím větší je schopnost jedince se zotavit. Antioxidanty, např. vitamín E můžete koupit relativně levně a výzkumy u nich prokázaly, že mají pozitivní schopnost snižovat volné radikály už po 3 týdnech. Glutamin je sloučenina, která se při cvičení snadno vyčerpá. Pro imunitní systém je nezbytný a je také vlastním antioxidantem v těle.

Takže další doplňky, které by mohly být dodány na seznam pro aktivní a zdravý život jedince jsou antioxidanty spolu s vitamíny a minerály.

Omega-3

Tuk má špatnou pověst. Je to slovo, které si spojujeme s obezitou, srdečními chorobami a mnoha jinými zdravotními problémy. Ale ne všechny tuky jsou špatné. Nedávné objevy odhalily, jak jsou „zdravé tuky“ důležité ve vyvážené stravě. Zásadní je zvláště Omega-3, u které se prokázalo, že podporuje mozek, nervovou soustavu, oči a také vede k nižšímu výskytu srdečních chorob.

Omega-3 je typ mastné kyseliny, kterou si tělo neumí vyrobit a je klasifikována jako nezbytná mastná kyselina (EFA). Protože se typický západní jídelníček zmodernizoval a jí se hlavně nekvalitní strava, množství Omega-3 v typickém jídelníčku se výrazně snížilo. Mastné ryby jsou bohaté na Omega-3, zvláště na kyselinu eikosapentaenovou (EPA) a kyselinu dokosahexaenovou(DHA). Mnoho lidí nepokryje doporučené množství 2-4 porcí mastných ryb týdně a proto uvítají doplňky jako účinný způsob, aby se ujistili, že konzumují dostatečné množství.

Omega-3 je pevně spjato se zlepšením zdraví a to v mnoho ohledech, např.:
  • Omezení srdečních chorob
  • Omezení sérových hodnot cholesterolu
  • Omezení zánětů
  • Zlepšení zraku
  • Udržení mozku v dobré kondici
Jedna z hlavních faktorů spojených s Omega-3 doplňky je ujištění, že neobsahují těžké kovy a nečistoty. Je nezbytné, abyste se ujistili, že používáte produkt s farmaceutickým stupněm.

Glukosamin

Glukosamin je amin cukr normálně tvořený z glukózy. Je to počáteční bod pro syntézy mnoha důležitých makromolekul. Hlavní důvod glukosaminu je vytvoření dlouhých řetězců, které se nazývají glykosaminoglykany (GAG), které jsou potřeba pro opravy kloubů a chrupavek.

Syntéza glukosaminu z glukózy a glutaminu je časově omezeným krokem ve výrobě GAG a také pro opravu chrupavky. Po zhmoždění chrupavky nebo její natržení je možné, že si tělo nevyrobí dostatek glukosaminu pro optimální vyléčení. Navíc schopnost přeměnit glukózu na glukosamin ubývá s věkem.

Během intenzivního cvičení můžeme ohrozit zdraví kloubů. Používání glukosaminu nám může pomoci udržet zdravé klouby a pomoci při jejich zranění.

I když mnohé výrobky založené na glukosaminu propagují, že „vyléčí vaše“ klouby, bude to účinné pro ty, kdo mají problémy s chrupavkou.

Další kapitola
Zpět do encyklopedie


FastCentrik – shop, internetový obchod, B2B, B2C

ForActiv.cz s.r.o., Plotní 75, 602 00 Brno, e-mail: info@foractiv.cz
© 2012 ForActiv.cz s.r.o, Grafika: MIDASWEB.eu


Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
JavaScript musí být povolen