Vitamín K2-MK7 - patentovaná složka v inovovaném produktu Reflex NEXGEN+ SPORTS

03.06.2013
Toto je krátký, ale velmi důležitý článek o vitamínu K2, který by si měl každý přečíst.

Přesněji řečeno se jedná o patentovanou formu vitamínu K2-MK-7, což je biologicky nejaktivnější forma vitamínu K – proto je také součástí inovované řady multivitamínu Nexgen+ Sports. 

Většina lidí zná běžný vitamín K, o kterém se často mluví jako o vitamínu K1 (fylochinon).  Je to vitamín rozpustný v tucích a je obsažen v zelené listové zelenině a v obilovinách. Jídelníček, který obsahuje dostatečné množství zelené listové zeleniny, zaručí dostatečnou hladinu vitamínu K1. 

Vitamín K2 byl poprvé objeven v roce 1929 a všichni se tehdy domnívali, že v těle pomáhá pouze při srážení krve. Během posledních 10 let provedli vědci několik rozsáhlých výzkumů, ve kterých se zaměřili na to, jak je tento vitamín metabolizován v těle, a zjistili, že má zásadní vliv na zdraví kostí a celého vaskulárního systému; na růst, migraci a proliferaci buněk; na regulaci buněčného cyklu a apoptózu; na podporu imunitního systému a také na potlačení chronických zánětů.  

Vitamín K však není jen jednoduchý vitamín. Podobně jako vitamín E obsahuje několik typů a každý z nich působí v lidském těle jiným způsobem. Vitamín K2 je bakteriálního původu a má mnoho různých podtypů. Nejběžnějším podtypem je vitamín K2-MK4 s krátkým řetězcem, který je produkován endogenně přeměnou vitamínu K1 na vitamín MK-4. Vitamín K2-MK-7 s dlouhým řetězcem a další tři druhy MK-8, MK-9 a MK-10 jsou produkovány bakteriemi ve střevech. V malém množství se nachází také v některých potravinách. 

 

 

Takže proč se vlastně máme zabývat vitamínem K2-MK-7 a dalšími typy vitamínu K?

Reflex Nutrition má několik opodstatněných důvodů, proč užívat právě MK-7. Kromě toho, že je to biologicky nejaktivnější forma vitamínu K, jeho další výhodou také je, že zůstává v těle déle. Jeho poločas rozpadu je 72 hodin, což znamená, že malé pravidelné dávky zajistí požadovanou hladinu už za několik dní. Jiné formy jako MK-4 nezůstávají v těle více než několik hodin, a proto když potřebujeme dosáhnout požadovaného účinku, musíme brát vysoké dávky.

 

 

Účinky vyššího příjmu vitamínu K2 (4)


·         Snížení úmrtnosti z jakékoliv příčiny 26%

·           Snížení onemocnění koronárních tepen 57%

·         Snížení rizika těžké kalcifikace(vápenatění) aorty 52% 

 

Vaskulární zdraví

Vědecké studie potvrdily, že vitamín K1 a vitamín K2 fungují uvnitř lidského těla odlišně, a proto je lepší brát vitamín K2-MK7 spíše než vitamín K. 

Mnoho studií například srovnávalo, jak arteriální a vaskulární buňky v srdečním svalu absorbují a přijímají vitamíny  K1 a K2. Výsledkem bylo, že arteriální buňky a vaskulární buňky lépe absorbují vitamín K2 než vitamín K1(1),(2). 

Horší absorpce vitamínu K1 do arteriálních a vaskulárních buněk objasňuje fakt, proč vitamín K1 neprokázal žádnou výraznou ochranu proti onemocnění srdce.  Důvod, proč je tak důležité, aby byl vitamín K absorbován do arteriálních a vaskulárních buněk, je úplně prostý – je nezbytný pro aktivaci proteinů závislých na vitamínu K (VKD), které jsou zapojeny nejen do koagulace krve, ale také zabraňuje kalcifikaci aorty – významně tak přispívá k uchování dlouhodobého zdraví a chrání nás proti onemocnění srdce. 


Vitamín K2 MK-7 a sport

Nedávná studie se při svém testování zaměřila na schopnost vitamínu K2-MK-7 omezit svalové křeče. Zjistilo se tak, že vitamín K2-MK-7 výrazně omezuje nejen počet křečí, ale také jejich intenzitu (9). V této studii byla použita dávka 100ug, což je téměř ta stejná dávka, kterou obsahuje Nexgen+ Sports (75ug). Další velice zajímavá zpráva pro sportovce je, že vitamín K2 má velký vliv na VO2. Nedávno byla otevřena další studie, která již došla k pozitivním závěrům, takže nezapomeňte sledovat nové zprávy. 

Zdravé kosti

Vyzkoušeným indikátorem aktivity vitamínu K v těle je hladina osteokalcinu v krvi. Osteokalcin produkují speciální kostní buňky – osteoblasty. Když vitamín K aktivuje tyto osteoblasty, zajistí tak, aby kalcium a jiné minerály, jako je magnezium, byly doslova začleněny do kostní struktury, čímž se zvýší celková hustota kosti. V porovnání s vitamínem K1, bylo u vitamínu K2-MK-7 vědecky prokázáno, že je třikrát efektivnější při produkci osteokalcinu, což následně vede ke zdravější kostní struktuře.(3) 

Vědecká společnost se v současné době zabývá prevencí osteoporózy a hledá různé způsoby, které by snížily řídnutí kostí. Vyšší množství neaktivního osteokalcinu má přímou spojitost s omezením kostní hustoty. Jedna vědecká studie prokázala, že vitamín K2-MK-7 snižuje řídnutí kostí a zvyšuje kostní hustotu (5), a následně další studie prokázaly, že je velice účinný v prevenci proti osteoporóze.(6,7,8) 

 

Závěr

Závěrem tohoto krátkého článku doufáme, že jsme vám dodali několik cenných informací ohledně vitamínu  K2-MK7. Na obzoru se rýsují další nové studie, které bezpochyby potvrdí, že vitamín K2 má v každém jídelníčku své nezastupitelné místo. Pokud si přejete dozvědět se více o vitamínu K2-MK-7, doporučujeme následující literaturu a webové stránky:

 

Vitamin K2 and the Calcium Paradox, Dr Katie Rheame Bleue
Health Benefits of Vitamin K2, Larry M. Howard, Anthony C. Payne


http://www.menaquingold.com/
http://en.wikipedia.org/wiki/Vitamin_K
http://www.youtube.com/watch?v=_-G8TfIraLE

 FastCentrik – shop, internetový obchod, B2B, B2C

ForActiv.cz s.r.o., Plotní 75, 602 00 Brno, e-mail: info@foractiv.cz
© 2012 ForActiv.cz s.r.o, Grafika: MIDASWEB.eu


Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
JavaScript musí být povolen