Velký problém multivitaminových pilulek, aneb výhoda kapslí nad tabletami

28.05.2013
Jestliže používáte ve své suplementaci multivitamínové produkty, jsme pevně přesvědčeni o tom, že je dobré přečíst si tento článek, zejména pokud kupujete tablety, nebo „jednorázové denní“ formy.

Dnešní trh je doslova „přeplněn“ různými formami multivitaminových pilulek, které proklamují, že nabízejí úplně vše.  Více často než multivitamínové pilulky, jsou tyto produkty prezentovány jako něco „velmi vyjímečného“, reálně však nabízejí velmi málo. Dalším faktem je skutečnost, že se zákaznící velmi často zaměřují na multivitamínové produkty v ceně pod 300 Kč.

 

Tento problém je aktuálně přímo před námi: miliony multivitaminových produktů na současném trhu, je vytvořeno tak, aby byli levné do takové míry, která umožňuje jednotlivým značkám ten nejlepší profit.

Je pravdou, že existují případy, avšak velmi zřídka, kdy výrobce přemýšlí nad formulací produktu se zaměřením na kvalitu jednotlivých složek. Pokud multivitamin obsahuje všechny vitamíny a minerály, je vše v pořádku, NEBO NE? Naneštěstí to není tak jednoduché. Přesto, že spousta multivitaminových produktů nabízí celý komplex vitamínů a minerálů, nejsou nutně jejich použité formy absorbovány a využity lidským tělem efektivně. Například, v každém „jednodušším“ multivitaminovém produktu, který můžete koupit v každém supermarketu, naleznete nejčastěji např. zinek, hořčík, či železo ve formě oxidu, nebo sulfátu, které jsou špatně využitelné lidským tělem.

 

Dalším problémem s multivitaminovými produkty je fakt, že podstatná část je vyráběna pomocí tabletovacích linek, vyrábějící tablety pod vysokým tlakem. Tyto stroje pracují s neuvěřitelnou rychlostí a jsou schopny „vychrlit“ miliony tablet za jeden den. Hlavním problémem těchto produktů je, jak k sobě jednotlivé složky „slepit“ dohromady, aby vznikla tableta, proto se využívají tzv. plniva a aditiva. Výsledkem je tableta, u které je pro tělo velmi obtížné absorbovat jednotlivé složky ve srovnání s kapslemi, v některých případech může tableta projít neporušená celým zažívacím systémem. Navíc k těmto negativním faktům, celý proces tvorby tablet ve výrobních linkách vytváří vyšší teploty, které vedou k další degradaci jednotlivých složek v tabletě. Tableta není jednoduše tou nejlepší volbou pro toho, kdo hledá nejvyšší kvalitu.

 

 

Odvrácená strana „jednorázových denních“ multivitaminových tablet


Na rozdíl od dražších kapslí, nemají tablety ochrannou bariéru, a to přesto, že mají i speciální potahovou vrstvu, jsou citlivé na poškození vlhkostí a vzduchem, což může dramaticky zkrátit životnost jednotlivých vitamínů a minerálů ( proto využívají  většinou např. tabletové produkty ve formě léku tzv. blistry )

Tento problém pokračuje u tzv. „jednorázových denních“ tablet. Zeptejte se sami sebe, zda si myslíte, že je Vaše tělo uzpůsobeno k tomu, přijmout denní dávku vitamínů a minerálů naráz v jedné tabletě? Odpověd zní ne, protože mnoho vitamínů, zejména B vitamíny, jsou rozpustné ve vodě a opustí Vaše tělo močí velmi rychle. B vitamíny jsou životně nezbytné pro efektivní uvolňování energie z potravy, kterou přijímáte. V případě, že přijímáte „jednorázovou denní“ multivitamínovou tabletu např. ráno se snídaní, jak využijete její benefit pro další dvě hlavní denní jídla? Stejné pravidlo platí pro všechny ve vodě rozpustné antioxidanty a další klíčové faktory.

Sofistikovaným řešením je dávkování multivitamínu, který byl sestaven na průběžné dávkování během dne. Nicméně se to značně projeví na výrobní ceně produktu, pokud srovnáte například „masovou“ výrobu jedné tablety versus „state of the art“ dávka ve třech kapslích: za prvé kapsle jsou drahé, musíte je vyrobit 3x, to znamená 3x „navážit“ a 3 x „zapouzdřit“ do kapsle.  Na druhou stranu je ale jasně vědecky prokázáno, že dávka multivitamínu rozdělená do tří části během dne je pro tělo absolutně nejlépe využitelná.

Pravděpodobně si řeknete, že všechny tyto problémy jsou spojeny s vysokou výrobní cenou a nejsou limitovány současnými výrobními technologiemi. Tou nejzajímavější věcí je, že je možné vyrobit perfektní, biologicky aktivní a efektivní multivitamin, stojí to jen trochu víc peněz, než by chtěl výrobce „vydělat“, Vy také budete muset víc zaplatit, nebo by se výrobce musel spokojit s menším „profitem“. Rčení: „dostaneš přesně to, za co jsi si zaplatil“, nemůže být více než výstižné.

 

V Reflex Nutrition jsme od počátku rozhodnuti vyrábět multivitamínové produkty té nejvyšší kvality, které můžete za své peníze koupit a je to již přes 10 let. Dnešní doba je navíc mnohem více sofistikovaná, s nejnovějšími ultra ingrediencemi té nejvyšší kvality, které jsou použity ve formě kapslí a to bez použití pojiv a plniv, navíc je vše vyrobeno v našem „state of the art“ farmaceutickém prostředí, kapsle se po požití rozpouští doslova v minutách a jsou dávkovány 3 x denně. To však neznamená, že jsou tím nejlevnějším multivitaminem, ale jistě to znamená tu nejvyšší hodnotu za Vaše peníze.

 

ZDROJ - originální článek Reflex-nutrition.com: The Big Problem with Multivitamin Pills - The Benefits of Capsules Over Tablets.

 FastCentrik – shop, internetový obchod, B2B, B2C

ForActiv.cz s.r.o., Plotní 75, 602 00 Brno, e-mail: info@foractiv.cz
© 2012 ForActiv.cz s.r.o, Grafika: MIDASWEB.eu


Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
JavaScript musí být povolen