Upozornění – doporučujeme opatrný postup při nákupu suplementů

28.05.2013
V současné době je evropský trh sportovní výživy doslova zaplavován stále novými tzv.„revolučními“ produkty a značkami, které obsahují stále nové a nové molekulární kombinace, popř. v horším případě jsou to i produkty bez českých etiket, bez uvedení výhradního dovozce, atd..

Společným jmenovatelem může být velmi často obsah úplně neznámých složek, u kterých není prokázána zdravotní nezávadnost a účinnost, popř. mohou být tyto složky zakázané, až zdraví škodlivé.

Není to tak dlouhou dobu, konkrétně rok 2004, kdy americká kontrolní organizace FDA zakázala použití efedrinu v doplňcích stravy zaměřených na spalování tuku. Jedním z důvodů bylo také prokázané umrtí 155 jedinců ( vrcholové sportovce nevyjímaje ), kteří konzumovali tyto produkty. Pokud se ptáte, jak je možné, že ještě do roku 2004, bylo možné užívat v amerických produktech efedrin, který byl tím pádem do této doby veřejně dostupný, je hlavní odpovědí: výrazný rozdíl v legislativě, která je v USA benevolentní v porovnání s EU.

Ne moc dobrou zprávou je, že situace se od této doby příliš nezlepšila. Výše zmíněná kontrolní organizace FDA ( U.S. Department and Drug Administration ) má na základě současné US legislativy velmi těžkou pozici. Právě na nekompletnost, či nedostatečnost legislativy týkající se doplňků stravy v USA, upozorňují v současné době důležité organizace jako např. ASCPT ( Americká asociace klinických farmakologů a terapeutů ), významné advokátní kanceláře a další.

Takže o co tedy jde? Současná legislativa umožňuje americkým výrobcům uvedení nových forem , či složek produktů, bez prokázání jejich účinnosti a zdravotní nezávadnosti na základě vybraných studií. Pokud by chtěla FDA vybraný produkt zakázat, musí nejdříve prokázat, že je zdraví škodlivý, což jde zjistit jedině na základě zmíněných studií, což může v některých případech trvat roky od uvedení produktu na trh. Konečný zákazník je tak vystaven velkému riziku a je odkázán spíše na zdravý rozum a úsudek, což je ve světě „marketingových masáží“ a reklam velmi obtížné, což je charakteristické zejména u suplementů zaměřených na nárůst svalové hmoty a spalování tuku.

Tím se dostáváme zpět ke zmíněnému efedrinu, kdy trvalo FDA roky, než došlo k zákazu použití v roce 2004. Velmi smutnou službu v tomto ohledu vykonala uvedená četná umrtí, kdy jednou z nejčastějších příčin byl infarkt myokardu. Z dalších četných příkladů, lze uvést rok 2009, kdy byl FDA vydán seznam spalovačů, obsahující toxické složky, které prokazatelně poškozují jaterní tkáň: odkaz na prohlášení FDA.

V tomto ohledu je na tom evropský zákazník snad ještě hůře, protože se k němu dostávají dané informace až z „ druhé ruky“ . FDA logicky informuje a postupuje pouze v rámci amerického trhu. Černou službu v tomto ohledu často vykonávají některé internetové obchody, které v honbě za ziskem obcházejí legislativu EU a prodávají toto zboží bez příslušných schvalovacích postupů. Tímto způsobem může vzniknout velmi paradoxní situace, kdy v EU, kde jsou přísné normy s ohledem na ochranu zdraví jedince, je prodáván produkt ještě dlouho po tom, kdy je v USA stahován z trhu pro své nežádoucí účinky.

Odkazy:

1. Dara L, Hewett J, Lim JK. Hydroxycut hepatotoxicity: A case series and review of liver toxicity from herbal weight loss supplements. World J Gastroenterol. 2008;14:6999–7004. [PMC free article] [PubMed]

2. Stevens T, Qadri A, Zein NN. Two patients with acute liver injury associated with use of the herbal weight-loss supplement hydroxycut. Ann Intern Med. 2005;142:477–478. [PubMed]

3. Shim M, Saab S. Severe hepatotoxicity due to Hydroxycut: a case report. Dig Dis Sci. 2009;54:406–408.[PubMed]

4. Jones FJ, Andrews AH. Acute liver injury associated with the herbal supplement hydroxycut in a soldier deployed to Iraq. Am J Gastroenterol. 2007;102:2357–2358. [PubMed]

5. Blanck HM, Serdula MK, Gillespie C, Galuska DA, Sharpe PA, Conway JM, Khan LK, Ainsworth BE. Use of nonprescription dietary supplements for weight loss is common among Americans. J Am Diet Assoc.2007;107:441–447. [PubMed]

6. Weight control a high priority. Chain Drug Rev. 2008;30:30

7. Consumers Union. Dangerous supplements: still at large. Consum Rep. 2004;69:12–17.

8. Bent S. Herbal medicine in the United States: review of efficacy, safety, and regulation: grand rounds at University of California, San Francisco Medical Center. J Gen Intern Med. 2008;23:854–859.[PMC free article] [PubMed]

9. Morrow JD. Why the United States still needs improved dietary supplement regulation and oversight.Clin Pharmacol Ther. 2008;83:391–393. [PubMed]

10. United States General Accounting Office. Dietary supplements for weight loss: Limited federal oversight has focused more on marketing than on safety. 2002. Available from: URL:http://www.gao.gov/new.items/d02985t.pdf.

11. Gardiner P, Sarma DN, Low Dog T, Barrett ML, Chavez ML, Ko R, Mahady GB, Marles RJ, Pellicore LS, Giancaspro GI. The state of dietary supplement adverse event reporting in the United States.Pharmacoepidemiol Drug Saf. 2008;17:962–970. [PubMed]

12. U.S. Food and Drug Administration. Medwatch: The FDA safety information and adverse event reporting program. [ Search performed on January 24, 2009]. Available from: URL:http://www.fda.gov/medwatch.

13. U.S. Food and Drug Administration. Sales of supplements containing ephedrine alkaloids (ephedra) prohibited. 2004. Available from: URL: http://www.fda.gov/oc/initiatives/ephedra/february2004.

14. Moran M. Did delay of ephedra ban cause unnecessary deaths? Psych News. 2004;39:24.

15. Boon HS, Wong AH. Kava: a test case for Canada's new approach to natural health products. CMAJ.2003;169:1163–1164. [PMC free article] [PubMed]

16. Medicines and Healthcare Products Regulatory Agency. MCA investigation of kava-kava leads to ban following voluntary withdrawal. 2002. Available from: URL:http://www.dh.gov.uk/en/Publicationsandstatistics/Pressreleases/DH_4026015.

17. U.S. Food and Drug Administration. Kava-containing dietary supplements may be associated with severe liver injury. [ Consumer advisory, 2002-03-25.]. Available from: URL:http://www.cfsan.fda.gov/~dms/addskava.html.

 FastCentrik – shop, internetový obchod, B2B, B2C

ForActiv.cz s.r.o., Plotní 75, 602 00 Brno, e-mail: info@foractiv.cz
© 2012 ForActiv.cz s.r.o, Grafika: MIDASWEB.eu


Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
JavaScript musí být povolen