Strava a životní styl

Mnoho návštěvníků posilovny nebo sportovců může trénovat roky, aniž by se jakkoliv zlepšil jejich výkon, jestliže skladba jejich jídelníčku není správná. Protože nepřijmou dostatek energie, tělo nemá dostatečné podmínky pro regeneraci nebo se nepřizpůsobí na zátěž, v tomto případě na trénink. Tělo nemá nadbytek energie, nemůže se plně přizpůsobit a dostane se do stavu stagnace, kde se už neobjeví žádné viditelné pokroky. Abychom určili energetické požadavky jednotlivce, musíme znát jeho životní styl. Například, jestli chodí do práce pěšky, zda je v práci aktivní (tj. manuální dělník) nebo má sedavé zaměstnání (tj. kancelářská práce).

Další věc je, že tréninková tolerance se může změnit vlivem životního stylu. Tréninková tolerance je vlastně nápor, který jedinec snese, aniž by se dostal to stavu přetrénování. Stav přetrénování znamená, že jedinec není schopen se pořádně vypořádat s každodenní životní zátěží, což vede k oslabení imunitního systému, snížení schopnosti adaptace, letargie, poruchy spánku a ztrátě nebo naopak získání chuti.

I když doplňky jako antioxidanty mohou pomoci odbourávat negativní účinky stresu, nemůžeme od nich očekávat, že pomohou při přetrénování. I když nám mohou doplňky v ledasčem pomoci, musíme počítat s tím, že hlavní je znát zdroje stresu a umět je zvládnout.

Další kapitola
Zpět do encyklopedie


FastCentrik – shop, internetový obchod, B2B, B2C

ForActiv.cz s.r.o., Plotní 75, 602 00 Brno, e-mail: info@foractiv.cz
© 2012 ForActiv.cz s.r.o, Grafika: MIDASWEB.eu


Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
JavaScript musí být povolen