Rozhovor Monika Šíblová - "Žij tím co je, nikoliv tím co bude"

28.05.2013
Přinášíme Vám rozhovor s čerstvým členem Reflex Teamu Monikou Šíblovou.

O Monice lze bez nadsázky říci, že je špičkovým trenérem, jehož hlavní filozofií je nejen perfektní „fyzička“, ale i celkové duševní rozpoložení. Právě tyto dva faktory, tedy "vnější" i "vnitřní" harmonie, jsou totiž skutečným „klíčem“ úspěchu, čehož je tato mladá, sympatická dáma důkazem... a logickým, dalo by se říci samozřejmým důsledkem, je velice úspěšná kariéra trenéra. V loňském roce se Monika navíc zúčastnila poprvé soutěže v bodyfitness, pojďme se tedy podívat na rozhovor, který nám s Monikou Šíblovou připravil vedoucí brněnské prodejny Fitness Shop Ronnie.cz Igor Votava.

Ahoj Moniko, rád bych Ti položil několik otázek.

Ráda na ně odpovím

 
1/ Jak jsi se vůbec dostala poprvé ke sportu všeobecně? Co všechno jsi
vyzkoušela za sporty?

Já a sport? Zřejmě mi byla nadělena do vínku hyperaktivita. Jelikož pocházím z vesnického doupěte,tak jsem byla od malička zavěšena na větvích místních stromků. V lese jsem kutila z toho, co příroda nadělila – chatrče, chýše a jiné. Ale to jen tak na okraj. Zpět ke sportu - mimo venkovní aktivity jsem od ranného dětství jezdívala do pohybových kroužků – rytmika a aerobic, kde jsme ve spolupráci s mou nejlepší kamarádkou vymýšlely různé taneční sestavy a s nimi jsme jezdily po různých tanečních závodech. Také jsem jednu dobu působila jako neoficiální instruktorka aerobicu pro děti i dospělé v místě bydliště. Taneční část života byla završena taneční konzervatoří, kde jsem strávila rok, a poté se vrhla na kariéru atletky. Atletika – proč atletika? Jsem snílek – jednou jsem tak koukala na televizi v období olympijských her a napadlo mě, proč nezkusit ten pocit být někým – jsem si myslelaJ. Asi jsem měla takové nadání na všeJ, že mě na střední škole nedokázali přiřadit ke konkrétnímu atletickému odvětví. Ale nakonec jsem nejvíce inklinovala k běhuJ. Zúčastnili jsme se řady závodů, jako tým nás neminuly ani celorepublikové závody. A však časem člověk zjistí, že dospíváním se mění jeho temperament a jiné vlastnosti, které jsou při profesionálním rozvoji velmi důležité. Po absolvování sportovního gymnázia jsem začala pracovat ve fitness centru v Brně, kde jsem začínala jako recepční, ale postupem času jsem získala trenérskou licenci a zkušenosti od vynikajících trenérů. Jako trenér, což je moje momentální zaměstnání, se snažím získávat další zkušenosti právě prostřednictvím body-fitness. "Sport milujeme a nenávidíme".

2/ Kdy jsi poprvé začala zvedat činky, jaké jsou tvé vzpomínky na toto
období?

Tak není činka, jako činkaJ. Již od malička jsem posilovala doma. Po nástupu do práce před třemi lety jsem pokračovala v posilovně. A je to mu rok, co jsem začala posilovat na úrovni podobající se profesionálníJ. Vše je totiž o zkušenostech a to vyžaduje roky teorie a praxe. Vzpomínky? Dobré i zlé – člověk bez posilování nemůže existovat, a zároveň má pocit, že leckdy ho to niterně ničí, neboť jsem člověkem, který buď jede na 100% nebo vůbec. Dře srdcem a dává do posilování vše. Leckdy se však právě tím, jaký je, vyčerpá. Neboť vítězem a nejlepším "bušmenem" se stává člověk, který není ovládán činkou, ale činku ovládá on sám a má sám sebe a své já pod kontrolou. Bohužel jako všude i tomto sportu je důležitý temperament. "Temperament si nevybíráme, je nám daný".

3/ Které jsou Tvé oblíbené cviky a opačně neoblíbené?

Oblíbené i neoblíbené asi všechnyJ. Každý máme období, kdy se cítíme,že naše síla je rozložena v různých partií jinak. Ale přece jen nohy – předkopávání – pocit bolesti porodních kontrakcíJ, ten nepatří k mým oblíbeným, podobně dřepy. Ale je to asi tím, že nohy tvoří polovinu našeho těla, tak ještě aby to nebolelo při takovém záběruJ. Všeobecně miluji cviky, tempo, spíše hierarchii cvičení v rýsovacím období, neboť inklinuji k vytrvalostním sportům."Sportovci neznají bolest".

4/ Jaké jsou Tvé dojmy z první účasti na soutěži v bodyfitness?

Jelikož jsem neměla žádné zkušenosti, tak jsem velmi spokojená. Ještě bych chtěla pokračovat. Ale postrádala jsem a postrádám správnou podporu. Ve sportu mi nejde o umístění, ale o uznání a dokázat se zařadit mezi lidi se stejnými koníčky a stejným pohledem na danou věc. Co se týče negativních pocitů ze závodů - dosti mě zklamalo, že zde jako ve všech sportech funguje výrazná neobjektivnost. Bezprostřední příprava na závody probíhá v euforickém oparu. Člověk si ani neuvědomuje, jakou dřinu - zejména psychickou, rovněž i fyzickou vynakládá. Síla je v té době řízena přes motivační myšlenky a podvědomí jedince. A pak vidí v jakém prostředí se vše odehrává, přepadne ho beznaděj. Dokonce i mě to ochromilo natolik, že jsem chtěla závody vzdát. Ale to je právě odvrácená stránka profesionálního sportu – někteří jdou na vrchol i přes mrtvoly, nečistě, ale proč jim to zazlívat. I když člověk na vrcholu to určitě nemá jednoduché. Vnímám to tak, že je na začátku další etapy dřiny – udržet se tam. "Přej a bude Ti přáno".

5/ Jaké jsou Tvé plány na příští rok?

I když mi to v současnosti zdravotní stav úplně nedovoluje, ráda bych se pokusila hlouběji proniknout do paměti těch, co holduji sportu, dřině a samozřejmě disciplíně. Ale bohužel nejdůležitější je opora a ten kdo ji má, je většinou vítězem. Nechám to tedy spíše osudu. Pokračovat v závodění? Neříkám NE ani ANO. Body-fitness, ať už závodně či ne, je především moje hobby, budu v něm pokračovat do posledních silJJ.  "Žij tím co je, nikoliv tím co bude"J."Urči si své priority"

6/ Aktuálně se věnuješ úspěšně práci trenéra, je velká konkurence v tomto odvětví? Co je tajemstvím Tvého úspěchu?

Trenér – každý to mu tak říká, ale ve své podstatě je stvořitelem jak vnější tak vnitřní krásy a pohody. Vždycky mě zajímala problematika niterna a stavu duše. Sport odjakživa je mým smyslem života. A všichni tušíme, že vše je propojené – lidé chtějí nějak vypadat, nějak se cítit,a proto leckdy hledají pomoc. Proč jim právě nemůžeme pomoci my trenéři!?! Ale přiznávám, že jsem člověkem, který do trénování zapojuje až příliš osobního přístupu. V tom spočívá možná tzv. úspěch dle vašeho názoru, ale zároveň je to až příliš vyčerpávající. A hrozí zde pocit vyhoření. Každý trenér má svoji taktiku, techniku, přístup a svoji osobitou auru. Záleží jen na druhých, kterou kombinaci zvolí. Někdy zafunguje charisma a lidé si zvolí právě daného trenéra. Konkurence je v každém odvětví stejná – ale bohužel převažuje zápor nad kladem. Neboť každý má co nabídnout, jen mu to nestačí a pak škodí druhým – jen hloupá závist, neskromnost, hloupost druhých. Sami se můžeme zeptat, kolikrát jsme si přiznali, že někdo je lepší, než-li my. Často si toho ani nevšimneme a nechceme si to připustit. "Jen hlupák nepřeje druhým".

7/ Ve své trenérské praxi se věnuješ i dětem, což je velmi zajímavé, můžeš nám k tomu říci něco bližšího?

Všeobecně inklinuji k dětem více. Snažím se jim poskytnout kus mě samotné a povzbuzovat je, aby si mohly splnit své sny. Děti dokážou být upřímné – kladně i záporně. Člověk při práci s nimi musí být učitelem, trenérem, psychologem a vychovatelem v jednom. Leckdy to není lehký úkon, ale do budoucna bych chtěla více spolupracovat s dětmi - jako trenér či instruktor zájmových kroužků. Je dosti možné, že mě to více naplňuje, protože zatím nemám vlastní děti, proto mě to dobíjí energií. "Dítě je andílek a ďáblík v jednom".

8/ Které produkty značky Reflex Nutrition používáš ve své přípravě?

Momentálně skrz své zdravotní problémy užívám jen omezené množství produktů. Bohužel mám některé predispozice k problémům s trávením, a tudíž s užíváním suplementace: - alergie na kasein, problémy s játry, výrazné kolísání hladiny glukózy, obtíže s vyšším příjmem bílkovin. Přesto je značka Reflex překvapivě účinná a bezproblémová. 

Objemové období - Reflex Nutrition: Proteinový nápoj – Instant Whey  – užívám tento nápoj 1x denně prozatím ihned po tréninku. Občas jej kombinuji z maltodextrinem skrz problematiku výkyvů hladiny inzulínu. Dříve jsem měla problém strávit i protein – pocit plynatosti, plnosti, bolesti břicha. Ale nyní i po požití proteinu mohu během jakékoliv doby ihned konzumovat normální stravu, aniž bych měla jakýkoliv zažívací problémy. I známky plynatosti a jiných omezení zmizely. Mně osobně nezáleží na příchuti či vychutnání si daného suplementu, neboť suplement považuji za pouhý doplněk stravy. Ale zde člověk kromě bezproblémového trávení může i s chutí vypít svůj drink.

FastCentrik – shop, internetový obchod, B2B, B2C

ForActiv.cz s.r.o., Plotní 75, 602 00 Brno, e-mail: info@foractiv.cz
© 2012 ForActiv.cz s.r.o, Grafika: MIDASWEB.eu


Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
JavaScript musí být povolen