Předtréninkové doplňky

Existují dva aspekty předtréninkové fáze, které mohou pomoci zlepšit výkon/trénink. Zaprvé je to nutriční stránka a zadruhé je to použití speciálních předtréninkových produktů.

Předtréninková výživa

Naším hlavním cílem v předtréninkové výživě je zajistit dostatečné množství energie na pokrytí potřeb intenzivního tréninku/závodu. Mnoho trenérů většinou považuje po-tréninkové období jako nejdůležitější denní dobu pro výživu, ačkoliv poslední výzkumy prokázaly, jak důležitá je výživa před tréninkem. V poslední vědecké studii vydané v časopise International Society of Sports Science and Nutrition (Mezinárodní společnost pro vědu a výživu ve sportu) se píše, že užívání samotného proteinu nebo v kombinaci se sacharidy před rezistenčním cvičením může maximálně stimulovat bílkovinnou syntézu. Příjem bílkoviny v předtréninkové fázi podporuje dodávky aminokyselin do svalové tkáně, kde může uplatnit své regenerační vlastnosti.

Nejen příjem bílkovin je důležitý v předtréninkové fázi, důležitý je také příjem sacharidů, protože dovoluje tělu dosáhnout rovnoměrnou hladinu glukózy v krvi (zastaví energetické poklesy) a maximalizuje zásoby glykogenu. Studie potvrdily, že v předtréninkové fázi jsou důležité zdroje s nízkým GI, protože mohou dodat udržitelný zdroj energie během pozdějších stádií cvičení, když hladina energie většinou klesne.

Předtréninkové doplňky

Za posledních 5 let byl zaznamenán rozvoj nových výrobků ve sportovní výživě. Předtréninkové produkty byly vytvořeny proto, aby dodaly okamžitý pocit energie a poskytly výživu, která pomůže ve výkonu a tréninku. Existuje celé množství přísad, které se používají v těchto předtréninkových produktech. Níže uvedený seznam poskytuje krátký přehled některých z nejrozšířenějších přísad a jejich prospěšných vlastností:

Kofein

Účinné dávkování: 100 – 200 mg 30 minut před tréninkem

Kofein je nejrozšířenější droga na světě a miliony lidí spoléhají na jeho účinky, kdy si po ránu dají svůj šálek kávy jako „ranní životabudič“. Je to stimulátor centrální nervové soustavy (CNS) a má množství kladných vlastností, které pomáhají při sportovním výkonu. Zaprvé, hlavním důvodem, proč lidé užívají kofein, je jeho schopnost nabudit a zahnat únavu. Po celodenní těžké práci je návštěva posilovny další těžká práce. Malé množství kofeinu pomůže zvýšit soustředění, omezit únavu a pomůže lidem dostat se do „rytmu“. Studie prokázaly, že kofein může omezit vnímání námahy a dokáže zlepšit výkon u vytrvalostních sportovců.

Zatímco kofein mnozí tolerují, objevují se i zprávy, že bychom si na něj měli dát také trochu pozor. Zaprvé, jako stimulátor může kofein ovlivnit spánek, jestliže ho budeme brát před spaním. Dále, velké dávky kofeinu mohou navodit stavy úzkosti. Ideální předtréninkový doplněk by měl obsahovat 100 – 200 mg kofeinu, což je dost na to, abychom dosáhli požadovaného efektu, ale pořád je to málo, aby zapříčinil nějaké vedlejší účinky.

Beta Alanin

Účinné dávkování: 1, 6 – 3, 0 gramy denně

Beta alanin se přirozeně vyskytuje v beta-aminokyselinách. Nedávné výzkumy prokázaly, že beta alaniny mají schopnost uvolňovat hydrogenové ionty. Během intenzivního cvičení dochází k tvorbě mléčné kyseliny a hydrogenových iontů, což pociťujeme jako pocit pálení ve svalu. Když k tomu dojde, tak dochází k poklesu pH ve svalu a celkové intenzita cvičení musí být omezena nebo zastavena. Beta alanin pomáhá zvýšit hladinu karnosinu ve svalu, čímž přímo pomáhá zpomalit pokles pH ve svalu a intenzita cvičení vydrží delší dobu.

Mnozí, kteří berou výrobky obsahující beta alanin, si mohou všimnout něčeho, čemu se říká paratézie, mírný pocit mravenčení pod kůží. Některým lidem to nevadí, ale jiní to vnímají jako nepříjemný pocit. Ale nemusíte mít obavy, nic vážného to není.

Arginin

Účinné dávkování: 3 gramy 30 minut před tréninkem

Arginin je aminokyselina, která se stala za posledních pět let velmi oblíbená. Je nedílnou součástí mnoha výrobků založených na oxidu dusnatém (NO). Když tělo stráví arginin, přemění ho na NO. NO hraje zásadní roli v lidském těle, kde jedna z jeho mnoha funkcí je zklidnění svalového vlákna. Když se svalová vlákna uvolní, může mezi nimi obíhat větší množství krve. Do svalu pronikne více krve a vytvoří se efekt zvaný „pumpa“. Tento dodatečný přítok krve umožní dodání na výživu bohaté krve do svalů a odstraní odpadní látky, čímž pomůže zlepšit čas regenerace.

BCAA (aminokyseliny s rozvětveným řetězcem)

Účinné dávkování: 3 – 7 gramů 30 minut před tréninkem

Už jsme probírali BCAA jako doplněk, ale často jsou tyto aminokyseliny používány v předtréninkových výrobcích. Jsou dobrou volbou, protože šetří používání tělesné bílkoviny (svalová hmota) jako energetického zdroje, sval je může použít přímo jako energii a jsou klíčovou výživou signalizující bílkovinnou syntézu.

Citrulin malát

Účinné dávkování: 3 – 4 gramy před tréninkem

Citrulin je neesenciální aminokyselina, která má důležitou roli v mnoha metabolických pochodech. Malátová část se vytvoří tak, že se mléčná kyselina naváže na citruline. Prokázalo se, že citrulin pomáhá při aerobním výkonu tím, že má pozitivní dopad na metabolismus mléčné kyseliny, pomáhá zpomalovat nástup únavy. Citrulin malát je často používán ve výrobcích NO spolu s argininem, protože citrulin je předchůdce argininu v těle, pomáhá zvyšovat hladinu NO.

V předtréninkových výrobcích se vyskytuje proto, že zvyšuje anabolický stav, cvičební kapacitu, soustředění, hbitost, motivaci a zároveň snižuje únavu.

Jedním z hlavních témat, které se týká předtréninkových výrobků je, že mnoho společností přijalo přístup tzv. „kuchyňský dřez“, kdy je do výrobku přidáno množství přísad, bez toho, aby bylo schváleno a otestováno jejich účinné dávkování. Existuje pouze jediný výrobek, který má otestované účinné dávkování a o kterém jsme již hovořili, je to Performance Matrix.

Další kapitola
Zpět do encyklopedie


FastCentrik – shop, internetový obchod, B2B, B2C

ForActiv.cz s.r.o., Plotní 75, 602 00 Brno, e-mail: info@foractiv.cz
© 2012 ForActiv.cz s.r.o, Grafika: MIDASWEB.eu


Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
JavaScript musí být povolen