Kreatin Ethyl Ester, nestabilní II

22.05.2013
V návaznosti na velkou odezvu, kterou měl náš článek o klinické studii, která prokázala, že produkty založené na kreatin ethyl esteru (CEE) jsou málo funkční a dokonce mohou být i nebezpečné, a dále z důvodu Vašich dalších dotazů, pokračujeme v podrobnějším rozvedení celé záležitosti.

Těm, kteří nečetli článek Kreatin Ethyl Ester, nestabilní, doporučujeme nejdříve tento článek přečíst.

V čem je tedy tak zásadní rozdíl, mezi kreatin monohydrátem a kreatin ethyl esterem?

Kreatin jako takový je látka tělu vlastní. Kreatin je tvořen v játrech ze tří aminokyselin: glycin, arginin a methionin. Kreatin monohydrát představuje kombinaci molekuly vody a kreatinu, kde voda tvoří cca 12%.. Kreatin Ethyl Ester (CEE) představuje kombinaci kreatin monohydrátu s etanolem (alkohol), kdy tzv. esterifikací vzniká kreatin ethyl ester.

Kritickým okamžikem a rozdílem ve funkčnosti těchto forem je vstřebávání a následná metabolizace, konkrétněji průchod žaludkem a játry:

  1. Průchod žaludkem: kreatin jako takový je velmi citlivý na kyselé prostředí žaludku, kde se částečně mění na jeho neúčinnou formu kreatinin, která musí být odbourána ledvinami. Právě uvedená forma kreatin ethyl esteru ( CEE ) je velmi nestabilní a naprostá většina produktu je již degradována během průchodu žaludkem.. Forma kreatin monohydrátu je v tomto ohledu mnohem odolnější, navíc moderní produkty, obsahují doplňující složky, které umožňují jeho stabilizaci. Příkladem může být KreAlkalyn, který je kombinací kreatin monohydrátu a bikarbonátu sodného ( sody ), který neutralizuje kyselé prostředí žaludku.. Mezi absolutní novinky v této oblasti, patří také náš Creapure® Uptake Systém, který je kombinací Creapure kreatin monohydrátu, silného transportního systému, systému neutralizujícího kyselé prostředí žaludku a malátového systému, který aktivuje přeměnu kreatinu na jeho aktivní formu kreatin fosfát.. Na rozdíl od KreAlkalinových produktů, které jsou miligramovou záležitostí, tak do svalu dostáváte až 10g kreatinfosfátu denně!
  2. Průchod játry: všechny živiny procházejí po vstřebání v tenkém střevě játry..Jednoduše řečeno „ játra hodnotí, zdali daná forma cukrů, tuků a bílkovin je vhodná, či ne..forma, která se nehodí je dále naštěpena, či pozměněna..forma, která se hodí, je propuštěna dále krevním oběhem k jednotlivým buňkám“.. Právě zde dochází k dalšímu zlomovému okamžiku - kreatin monohydrát, se v tomto procesu doslova stává kreatinem a vodou, což jsou látky pro tělo vlastní, játra je tedy bez problému identifikují a „pustí“ dále..Naproti tomu kreatin ethyl ester (CEE), není látkou tělu vlastní v uvedené formě. Jak je uvedeno výše, kreatin se tvoří ze tří aminokyselin glycin, arginin, methionin, v případě kreatin ethyl esteru tak pravděpodobně játra jednoduše řečeno „vidí“ řetězec glycin-arginin-methionin-ethyl ester, který může být následně naštěpen na jednotlivé články a využit úplně k jiným účelům, než byl určen. Dále je uvolněn ethanol, což je alkohol, který játra zatěžuje a musí být také odbourán. Dle všeho platí stejné pravidlo pro kreatin malát, kreatin alfaketoglutarát a další formy, které dodnes nejsou prověřeny klinickými studiemi.. Pozn..pozor, rozdílné je využití těchto forem ( malát, alfaketoglutarát ) v samostatné podobě, či vazbě na jednoduché aminokyseliny jako je arginin.Závěr: Dosud nebyla zveřejněna žádná klinická studie, která by prokazovala, že je kreatin ethyl ester funkční.. Nízká funkčnost tohoto produktu, není však v tomto případě tak vážná jako fakt, že může nezdravě zatěžovat organizmus a to zejména zvýšeným obsahem kreatininu a etanolu, což jsou odpadní látky, které výrazně zatěžují systém ledvin a játer.Reference:

Child, R. & Tallon, M.J. (2007). Creatine ethyl ester rapidly degrades to creatinine in stomach acid. International Society of Sports Nutrition 4th Annual Meeting.FastCentrik – shop, internetový obchod, B2B, B2C

ForActiv.cz s.r.o., Plotní 75, 602 00 Brno, e-mail: info@foractiv.cz
© 2012 ForActiv.cz s.r.o, Grafika: MIDASWEB.eu


Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
JavaScript musí být povolen